Zabiegi w komorze hiperbarycznej mają korzystny wpływ na organizm człowieka. Zauważyć należy,
że nie jest to jedynie polepszenie ogólnej wydolności i pracy układu odpornościowego.
Jednym z zastosowań komory hiperbarycznej jest przyspieszenie leczenia ran, w tym ran powstałych
w skutek oparzenia.

Zastosowanie tlenoterapii przy leczeniu oparzeń zostało rozpowszechnione w 1965 roku. M. Ikeda
oraz J.A. Wada – japońscy naukowcy – zaobserwowali, że podczas leczenia górników rany po oparzeniach (nawet II stopnia) leczyły się znacznie szybciej po zastosowaniu tlenoterapii.

Po oparzeniu tkanek miękkich następuje nagły spadek ich ukrwienia oraz pojawia się obrzęk, który sięga aż do mięśni i głębszych warstw skóry. Zazwyczaj jest on spowodowany przerwaniem naczyń krwionośnych. Rana wywołana oparzeniem może zatem objąć znacznie większy obszar, niż mogłoby
się wydawać. To właśnie dlatego proces gojenia się ran po oparzeniach jest długotrwały i uciążliwy
dla osoby poszkodowanej.

Tlenoterapia hiperbaryczna ma za zadanie dostarczyć tlen do uszkodzonych naczyń. Odbywa się to nie tylko przez krew, ale również przez limfę oraz osoczę. Dzięki temu opuchlizna nie stanowi już blokady,
a tlen może dotrzeć do rany. Dotlenienie tkanek ogranicza również utratę płynów, co jest charakterystyczne dla uszkodzeń naczyń krwionośnych.

Często oparzeniom towarzyszą uszkodzenia górnych dróg oddechowych. Pamiętać należy, że są to korzystne warunki do powstawania wszelkiego rodzaju infekcji. Ich wystąpienie znacznie spowalnia gojenie się uszkodzonych tkanek, a nawet mogą spowodować ból. Dzięki tlenoterapii można ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Wykazuje ona działanie antybakteryjne oraz zmniejsza obrzęki górnych dróg oddechowych, co może znacznie poprawić jakość życia chorych osób.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z Tlenoterapii Hiperbarycznej!

tel: 604 108 903

al. Grunwaldzka 135

Hala Sportowo-Widowiskowa 1 piętro

www.sportspa.elblag.pl