W przypadku sportów zimowych bardzo ważne jest przygotowanie fizyczne. Można powiedzieć, że odpowiedni trening przed sezonem jest równie ważny, co dobry sprzęt. Decyduje to o tym, czy pierwszy weekend na nartach będzie świetną zabawą, czy męczącym przeżyciem, które swój koniec będzie mieć na SOR. Im wcześniej rozpoczniemy przygotowanie organizmu, tym lepiej!

Po co mi trening, skoro umiem jeździć na nartach/desce?

Wiele osób zadaje sobie właśnie to pytanie. Trening fizyczny i odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem na narty pozwala czerpać więcej przyjemności z samej jazdy. Ma on w maksymalnym stopniu ograniczyć możliwość wystąpienia urazów na stoku oraz zniwelować ewentualne jego skutki. Jeżeli w sposób odpowiedni przygotujemy się kondycyjno-fizyczne szybciej osiągniemy pożądane techniki jazdy oraz zdecydowanie wydłuży nam się czas szaleństw na stoku. Nieprzygotowane, szybko męczące się ciało oraz nieregularnie, słabo rozwinięte mięśnie to pierwszy krok, aby wyczekiwany urlop zakończył się poważnym urazem.

Jaki trening przed sezonem narciarskim?

Do nadchodzącego urlopu narciarskiego warto przygotować się odpowiednio wcześniej, a przede wszystkim w odpowiedni sposób. Nawet najbardziej intensywny trening, który nie będzie odpowiednio dobrany pod daną osobę, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a co więcej może nawet zaszkodzić. Przeciążenie organizmu, który dawno nie ćwiczył może doprowadzić do małych kontuzji, które przyniosą negatywny efekt w trakcie zjeżdżania na stoku.

Jakie partię ciała wzmocnić z myślą o sezonie narciarskim?

Narciarstwo oraz snowboard są bardzo technicznym sportem, wymagającym pracy wielu grup mięśniowych oraz stawów. Nie będzie jednak zaskoczeniem, że najważniejszą partią są mięśnie nóg oraz mięśnie pasa biodrowego. Dodatkowo wśród mięśni, na które trzeba poświęcić równie dużo czasu są mięśnie brzucha (mięsień prosty i skośne), mięśnie grupy prostownika grzbietu, mięśnie obręczy barkowej oraz ramiona (triceps i biceps).

Podsumowując

Odpowiednie przygotowanie fizyczne przed urlopem narciarskim:

  • pomaga osiągnąć perfekcyjną technikę zjazdu;
  • znacząco zmniejsza ryzyko kontuzji i urazu;
  • umożliwia intensywniejszą oraz dłuższą jazdę;
  • pomaga zrzucić kilka zbędnych kilogramów;
  • zwiększa przyjemność z uprawiania sportu;
  • zmniejsza ryzyko przeciążenia stawów i mięśni.

Niektórzy z nas cały rok czekają na moment, kiedy będą mogli w końcu poszaleć na stokach. Planujemy terminy, wybieramy najlepsze stoki, przeglądamy ofertę najnowszego sprzętu czy najmodniejszego ubioru narciarsko-snowboardowego. Oczywiście to wszystko jest bardzo ważne. Jednak pamiętajmy, aby przygotować się również od strony fizycznej. Zaplanujmy sobie trening, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał stoków.

Z tą myślą przygotowaliśmy specjalną ofertę – Pakiet Narciarza! Skontaktuj się z nami, a przygotujemy Cię do sezonu narciarskiego tak, aby w pełni wykorzystać urlop bez kontuzji!