Regularne saunowanie przynosi wiele korzyści dla organizmu człowieka. Redukuje stres, hartuje, zmniejsza zmęczenie. Jednak aby poczuć pozytywny wpływ korzystania z sauny należy saunować w sposób prawidłowy! Poniżej przedstawiamy etapy wyjaśniające jak poprawnie saunować.

Sauna na wyłączność Elbląg

Czym są zasady poprawnego saunowania?

Jest to zbiór zachowań, które zalecane są w saunie, aby uzyskań maksimum korzyści zdrowotnych. Określiło je Polskie Towarzystwo Saunownia. Zasady te powinny być przestrzegane przez wszystkie osoby korzystające z kąpieli saunowych. Wymagane jest to przede wszystkim ze względu na ich bezpieczeństwo i zdrowie. A więc jak poprawnie saunować? Dowiecie się tego w dalej części wpisu!

Jak się przygotować do kąpieli saunowej?

Jedną z najważniejszych zasad jest upewnienie się, czy nie posiadamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych. Nie zaleca się jedzenia obfitego posiłku około 2 godziny przed wizytą w saunie. Należy pamiętać, żeby pozostawić w szatni biżuterie, zegarki. Zabronione jest wchodzenie w nich do sauny, ponieważ przedmioty te nagrzewają się, a w konsekwencji mogą poparzyć skórę.

Bardzo ważne jest, aby przed wejściem do sauny wziąć prysznic!

Po saunowaniu nie zaleca się planować innych aktywności. Najwięcej korzyści przynosi regularne saunowanie, warto więc zaplanować wizyty w saunie minimum raz w tygodniu. Pamiętać należy jednak aby saunować poprawnie!

Co zabrać do sauny?

Planując wizytę w saunie, warto przygotować sobie dwa ręczniki: jeden duży, drugi mniejszy. Duży ręczni posłuży jako okrycie ciała, natomiast mały ręcznik można podłożyć pod stopy lub za plecy. Podczas przemieszczania się po strefie odnowy biologicznej przydatne są klepki. Nie można zapomnieć o wodzie! Podczas korzystania z sauny niezwykle ważne jest uzupełnianie płynów. W naszej saunie, którą wynajmowana jest na wyłączność, zapewniamy wodę dla naszych gości. Zakazane jest wchodzenie do sauny w stroju kąpielowym! Grozi to bowiem, że stój poparzy ciało. Warto jednak mieć go przy sobie, aby skorzystać np. z jacuzzi.

Jak korzystać z sauny fińskiej?

Sauna fińska to jedna z najgorętszych sauen. Temperatura może osiągnąć ok. 90 stopni, wilgotność ok. 10%, jednak po polaniu wodą kamieni na piecu temperatura odczuwalna może być wyższa, a wilgotność osiągnąć ko. 40%. Na początku swojej przygody z saunowaniem zaleca się wybrać niższą ławkę, gdyż tam temperatura jest nieco niższa. Do sauny wchodzimy w ręczniku i siadamy tak, aby żadna część ciała nie dotykała drewna. Ciało powinno być suche. Jeżeli poczujemy, że dobrze się czujemy na niższej ławce, możemy przesiąść się wyżej. W saunie możemy przebywać ok. 15 minut. Jeżeli w saunie leżeliśmy, najpierw bardzo powoli siadamy, odczekujemy 1-2 minuty, dopiero wtedy wstajemy – pomaga to uniknąć ewentualnych zawrotów głowy.

Po wyjściu obowiązkowo przechodzimy do etapu schładzania organizmu!

Jak schłodzić się po saunie?

Rozpoczynając etap schłodzenia organizmu musimy pamiętać, aby był on stopniowy – unikniemy szoku termicznego. Pierwszym etapem jest letni prysznic – spłucze on pot. Następnie delikatnie obniżamy temperaturę wody polewając pierw stopy i przenosimy strumień wody powoli do góry aż do karku. Nie zaleca się polewać lodowatą wodą nagrzanej głowy!

Ten etap jest niezwykle ważny w poprawnym saunowaniu. Prawidłowe schłodzenie ciała sprawia, że hartujemy organizm, budujemy odporność oraz pracujemy nad wydolnością. Niedostateczne schłodzenie, bądź co gorsza pominięcie tego etapu może doprowadzić do przeziębienia, gdyż organizm wciąż będzie wydzielał pot w celu obniżenia temperatury ciała. Nie pomijajmy tego etapu aby poprawnie saunować oraz aby było ono efektywne.

Schłodzenie się w jacuzzi na wyłączność w Elblągu - etap jak poprawnie saunować

Odpoczynek po saunie – czy to konieczność aby poprawnie saunować?

Saunowanie to niezwykły wysiłek dla organizmu – krążenie krwi jest szybsze, procesy detoksykacyjne znacznie przyśpieszają, ogólnie cały organizm pracuje na najwyższych obrotach. To sprawia, że schładzanie po kąpieli saunowej jest niezwykle ważne, jednakże co po schłodzeniu? W tym miejscu pojawia się następny etap poprawnego saunowania – odpoczynek. W Sport SPA – Centrum Odnowy Biologicznej przygotowane zostało specjalne pomieszczenie, w którym można wyciszyć organizm oraz odpocząć po pobycie w saunie.

Jest to ostatni etap schematu, odpowiadającego na pytanie jak poprawnie saunować!

Strefa relaksu w Elblągu jako jeden z etapów poprawnego saunowania

Zapraszamy do Sport SPA – Centrum Odnowy Biologicznej w Elblągu, gdzie przygotowaliśmy strefę odnowy biologicznej (saunę oraz jacuzzi), w która spełnia wszystkie wymagania aby poprawnie saunować. Strefę wynajmujemy na wyłączność!