Piękna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na łonie natury. Grill, piknik, spacer po lesie czy łące w słoneczne dni – brzmi cudownie prawda?
Niestety podczas tych oraz innych aktywności na zewnątrz czyha na nas niebezpieczeństwo w postaci KLESZCZY! Jak radzi sobie tlenoterapia w obliczu boreliozy?

Czym jest bolerioza?

Kleszcz mimo swoich niewielkich rozmiarów jest niezwykle niebezpieczny, gdyż przenosi szereg groźnych chorób. Skutkiem ukąszenia przez kleszcza może być Borelioza.

Borelioza, często określona jako „choroba z Lyme” lub krętkowica kleszczowa, jest przewlekłą, wieloukładową chorobą wywoływaną przez spiralne bakterie z grupy Borrelia przenoszone głównie przez kleszcze.

Podstawową metodą leczenia boreliozy jest terapia antybiotykowa. Ta jednak, w przypadku długotrwałej choroby, może okazać się nie w pełni skuteczna. Krętki borelli osiadają się w tkankach, które osadzone są bardzo głęboko, przez co są trudne do zwalczenia. Dodatkowo, są mikroorganizmami, które charakteryzuje umiejętność szybkiego oczyszczania się z toksyn

Tlenoterapia w obliczu boreliozy?

Dowiedziono, że zabiegi w komorze hiperbarycznej są skutecznym uzupełnieniem leczenia boreliozy. Połączenie terapii wraz z antybiotykoterapią przynosi dużo lepsze efekty niż sama antybiotykoterapia. Tlenoterapia hiperbaryczna poprawia funkcje immunologiczne organizmu, co pozwala na szybsze pozbywanie się toksyn. Stymuluje ona regenerację oraz przyspiesza krążenie, a co najważniejsze większość bakterii jest beztlenowa. Oznacza to, że dostarczenie dużej dawki tlenu pomaga się ich skutecznie pozbyć. Wszystko to pozwala organizmowi szybciej zwalczyć i wyeliminować bakterię Borrelia burdorferi.

Tlen pod ciśnieniem pobudza organizm do zniszczenia intruza w postaci bakterii, natomiast fakt, że środowisko staje się dla niej nieprzyjazne, zamiera jej zdolność do reprodukcji, a w efekcie doprowadza ro do jej obumarcia.

Borelioza niesie ze sobą wiele powikłań. Szybka oraz skuteczna reakcja pozwala wyeliminować bakterie z organizmu. Tlenoterapia hiperbaryczna sprawi, że już po pierwszych sesjach w komorze hiperbarycznej można odczuć poprawę.

Tlenoterapia hiperbaryczna Elbląg