Elektrostymulacja, inaczej znana jako elektroterapia brzmi dosyć groźnie? Nic z tych rzeczy! Jest to powszechnie stosowana metoda przez fizjoterapeutów. Metoda ta wykorzystuje prądy przede wszystkim na niskiej oraz średniej częstotliwości. Ma ona na celu zmniejszenie bólu, redukcję obrzęków czy rozluźnienie mięśni.
W naszym gabinecie wykorzystujemy elektrostymulację TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Elektrostymulacja, jaką generuje urządzenie nie jest jednolita – może być tradycyjna, akupunkturowa, uderzeniowa, krótka ale intensywna bądź modulowana.
Jakie zalety niesie ze sobą TENS?
- Naturalnie uśmierza ból
- Są bezpieczne
- Poprawiają odżywienie tkanek
- Działają już w czasie zabiegu
- Pozwala ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych
Jak wygląda zabieg przy użyciu TENS?
Wyobraźcie sobie, że jesteście na wizycie a fizjoterapeuta nagle mówi, że teraz podłączy prądy. Do głowy przychodzi przerażenie – co on właściwie będzie mi robić?
Wyjaśniamy! Zabieg przy użyciu TENS polega na ułożeniu na ciele pacjenta samoprzylepnych elektrod, za pomocą których urządzenie przesyła impulsy elektryczne. Rozkładane są one na różne sposoby – w zależności od wskazań.
Po odpowiednim rozmieszczeniu na ciele elektrod, fizjoterapeuta wybiera odpowiedni program prądu oraz wszystkie parametry.
Natężenie prądu nie może być zbyt duże. Najlepiej aby pacjent odczuwał, na poziomie progowym, delikatne mrowienie. W sytuacji, gdy pacjent przyzwyczai się do odczucia, można powoli zwiększać poziom prądów.
Cały zabieg jest bezbolesny.
Jak widzicie nic strasznego, jedynie brzmi to groźnie.
Wskazania do elektrostymulacji TENS
Jest wiele wskazań do użycia tej metody. Kilka z nich to:
- Bóle głowy;
- Bóle menstruacyjne;
- Bóle mięśni i stawów o różnym pochodzeniu;
- Schorzenia reumatyczne;
- Urazy mięśni i stawów (naciągnięcia, skręcenia, złamania);
- Nerwobóle, tj. rwa kulszowa czy rwa barkowa;
- Zespół cieśni nadgarstka;
- Bóle fantomowe.
Elektrostymulacja TENS to metoda stosowana w bólach mięśni czy stawów w niemalże każdej okolicy: łydki, okolice kręgosłupa, bark, kolano, biodro, a nawet głowę.
Zastosowanie elektrostymulacji w procesie rehabilitacji
Trochę z naszej branży. Jako gabinet fizjoterapeutyczny często wykorzystujemy elektrostymulację. Po co? Jak już pisaliśmy powyżej, prądy TENS mają przede wszystkim zmniejszyć dolegliwości bólowe. Tyczy się to stanu bólowego ostrego ale i przewlekłego. Dzięki temu możemy przyspieszyć proces regeneracji. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że automatycznie zmniejsza się zapotrzebowanie na stosowanie doustnych środków przeciwbólowych.
Przeciwwskazania!
Pomimo, że elektrostymulacja jest bezpieczna i nieinwazyjna, jak każdy zabieg fizykalny, ma swoje przeciwskazania. Są to:
- Rozrusznik serca;
- Obecność metalowych obiektów w okolicy wykonywania zabiegu;
- Nowotwory;
- Epilepsja;
- Nieustabilizowane schorzenia układu krążenia i choroby serca;
- Zaburzenia czucia;
- Świeże rany czy stany zapalne skóry;
- Poparzenia lub odmrożenia w okolicy wykonywania zabiegu.
Jak widzicie, nie taki straszny ten prąd. Generowane przez niego impulsy są łagodne, odczuwalne zazwyczaj jako mrowienie. Jednak niesie ze sobą wiele zalet. Co ciekawe, można taką terapię wykonać samemu w domu, jedyne co potrzebujesz to urządzenie. Dzięki elektrostymulacji zmniejszamy ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych, co pozytywnie wpływa na nasz organizm. Również powrót po długotrwałych operacjach dzięki prądom staje się szybszy, a rehabilitacja przebiega sprawniej, gdyż narażony na ból pacjent łatwiej współpracuje.